Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği & Janus Psikoloji

Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği (BDPD), 2011 yılında Türkiye’de bilişsel terapilerin psikoterapi uygulamalarındaki kullanım sıklığını arttırmak, bu terapi biçimini ruh sağlığı profesyonelleri ve bu alanda eğitim görenlere ve psikolojik problemleri olan bireylere tanıtmak, uluslararası alanda akredite edilmiş terapistlerin yanısıra aynı zamanda terapist eğiticileri de yetiştirmek hedefiyle kurulmuştur. Buna bağlı olarak Türkiye’nin birçok şehrinde bilişsel davranışçı psikoterapi eğitimi ve atölye çalışmaları düzenleyen BDPD, 2012 yılından bu yana da Türkiye’de bu alanda yayınlanan ilk hakemli dergi olma özelliğine sahip olan Bilişsel Davranışçı Psikoterapi ve Araştırmaları Dergisi’ni yılda 3 defa olmak üzere çıkarmaktadır. Nispeten oldukça yeni bir kuruluş olmasına rağmen, bugün merkezi ABD’de olan Academy of Cognitive Therapy (Bilişsel Terapi Akademisi)’nden yeterlilik sertifikası alan Türkiye’deki terapistlerin yaklaşık % 75’inin yetiştirilmesinde derneğin imzası olmuştur.

Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak bugün, Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği sadece Beck Tipi bilişsel davranışçı terapi değil, aynı zamanda rasyonel-emotif terapi, kabul ve kararlılık terapisi, farkındalık uygulamaları, diyalektik davranışçı terapi ve şema terapisi gibi BDT’nin farklı alanlarında da eğitim programları düzenlemekte ve araştırmalar yapmaktadır. Janus Psikoloji Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneğinin psikoterapide bilimsel ve etik çalışmaları yaygınlaştırma hedefini benimseyerek çıktığı yolda BDPD’nin İstanbul’daki eğitim ve etkinliklerine destek olarak ilerlemektedir.

Janus, bu hedeflerini hayata geçirmenin ilk adımı olarak 2015 Ekim ayında BDPD derneğiyle işbirliği içerisinde Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Kuramsal Temel Eğitimi ve Süpervizyonlarına evsahipliği yapmaya başlamıştır. BDTD’nin İstanbul’daki eğitim ve süpervizyonları hakkında detaylı bilgi almak için sitemizi veya facebook ve twitter hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Eğitim ve süpervizyonlarla ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki menüleri kullanabilirsiniz. Derneğimizin sayfasını ziyaret etmek için tıklayın.