Kariyerimi Nasıl Seçmeliyim?

Bu soruya verilecek cevap listesi o kadar uzun ki, nasıl seçmemelisinizi yazmak daha kolay olabilir.
Kariyerinizi:

 • Bir başkası o işle mutlu diye,
 • Anne babanız o işi yapmanızı istiyor diye
 • Bu kadar zaman uğraştım şimdi bırakamam şeklinde kendini gösteren “batık yatırım” psikolojisiyle
 • Bilinir olmak için
 • Saygı görmek için
 • İstediğiniz asıl kariyere ulaşması zor diye
  Seçmemelisiniz.

İyi bir kariyer seçim ya da değiştirme kararı kişinin:

 • Kendisini motive eden faktörleri bilmesini
 • Yaşamla ilgili beklentilerini, anlam arayışına dair cevaplarını önemli oranda belirlemiş olmasını gereksindirir.

Kariyere dair doğru kararlar verebilmeniz için bu maddelerin sadece biri ya da birkaçını değil, hepsini gözönünde bulundurmanız gerekir.

Paylaşmak ister misiniz?

Kariyer Danışmanlığı

Kariyer seçimi eş seçimi haricinde hayatımızın bizim kontrolümüzde olan en önemli ikinci konusu. Genellikle kişinin kendini en az tanıdığı dönemlerde yapılmış bir seçim olduğundan işinden mutsuz olan bir çok insan var. Kimisi durumu kabullenmiş, kimisi ise çok geç olmadan yeni bir kariyer edinme arzusunda.

Kariyer seçimini yaparken kişinin bazı farkındalıklarının olması gerekir. Arzu etmek önemli olsa da tek başına yeterli değildir, bir işi yapabilmek ve layığınca yapabilmek için istemekten çok daha fazlasına ihtiyacımız var. Yetenek, motivasyon, yetkinlik…

Bunu söylerken arzu etmenin önemini yadsımış olmayalım, birçok kişi işinden mutlu olmadığını bilmesine rağmen onun yerine nasıl bir işin kendisini mutlu edeceğinden de emin değildir.

Janus’ta geleceğinizdeki ruhsağlığınızın önemli bir faktörü olan kariyer seçimi konusunda iş hayatında deneyimli, insan kaynakları süreçlerini takip etmiş, dolayısıyla iş hayatını yakından bilen uzmanlardan danışmanlık alabilirsiniz.

Kariyer Danışmanlığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kariyer Seçme ve Planlama alanında genel olarak üç grupla çalışıyoruz:

 1. Ergenlik döneminde üniversite seçimi yapmak üzere olan veya daha erken yaşlarda mesleki seçimler yapacakları eğitim kurumlarına gidecek ergenlerle,
 2. Bir üniversite bitirmiş ancak bölümüyle çalışma alanı arasında gerekli bağı kuramamış, ne tür işlere başvurması gerektiğinde kararsızlık yaşayan gençlerle,
 3. Belirli bir kariyere sahip, ancak başka bir alanda çalışmaya karar vermeye çalışan yetişkinlerle.

Bunların haricinde işyerinde performans değerlendirmelerde düşük alan, ya da bu yönde endişeleri olan kişilere yönelik olarak kariyer hedeflerine yönelik bireysel çalışmalar da yürütüyoruz.

Belirtilen alanlarda danışmanlık ihtiyacınız varsa, bize ulaşabilirsiniz.

Paylaşmak ister misiniz?