Duygu Yönetimi Nedir?

Duygu Yönetimi psikolojide duygu düzenleme olarak adlandırılır. Birçoğumuz sevinç, mutluluk, huzur gibi pozitif duyguları sahiplenirken kaygı, öfke, hayalkırıklığı gibi duyguları görmezden gelmeye, onlardan hemen kurtulmaya çalışıyoruz.
Oysa ki olumlu ya da olumsuz tüm duygular varlığımızın hayati bir parçası ve herbirinin hayatta kalmamızı sağlayan görevleri var.

Birçok psikiyatrik sorun aslında duygu durumumuzu düzenleyememizden kaynaklanır ve bu sorunların terapisinde en önemli çalışma alanlarının başında duygu düzenleme teknikleri gelir.

İşte, özel hayatımızda ve sosyal yaşamda duyguların bize verdiği mesajı anlamak önemlidir.
Duyguların bizi değil bizim duygularımızı kontrol edebilmemiz ruh sağlığımızı koruduğu gibi yaşamımızı kolaylaştırır.

Janus’ta Hangi Duygu Düzenleme Çalışmaları Yapılıyor?

Janus’ta bu konuya özel olarak sayısız teknikten bireysel danışmanlıkta faydalanılır. Bunun yanısıra gevşeme teknikleri, öfke yönetimi ve stres yönetimi için özel gruplar düzenlenmektedir. Güncel Eğitimlerden bu programları takip edebilir ya da bireysel çalışma için randevu alabilirsiniz.

Paylaşmak ister misiniz?

Duygu Yönetimi

Duygular ihtiyaçlarımızı, karşılanmayan beklentilerimiz olduğunu ve haklarımızı bize hatırlatırlar. Duygunun terminolojik adı olan “Emosyon” hareket anlamına gelen “motion” kelimesinden türemiştir.
Bu da duygunun bizi harekete geçiren bir parçamız olduğuna işaret eder: kaygı hissetmemiz ortamdan kaçmamızı ya da savaşmamızı gerektiren bir durum olduğunu anlatır, öfke haksızlığa uğradığımızı, haketmediğimiz bir durumla karşı karşıya bulunduğumuzu söyler.
Bazen duyguların bedensel yansımaları çok şiddetli olur ve bu bizi kaygılandırır. Bazen duyguların şiddeti bizi pek de yararımıza olmayan davranışlara iter, ani tepkiler verir, belki başımızı derde sokarız. Bazen de duygumuzu hiç farketmez bedensel sonuçlarıyla karşı karşıya gelene kadar ne olup bittiğini anlamayız bile.
Duygular tamamen normal olmakla birlikte duygular karşısında takındığımız tutum ve sergilediğimiz davranışlar problem yaratırlar.

Duygu Yönetimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Duygu Düzenleme Hangi Psikolojik Sorunlarla İlintili?

Bakış açısına göre aslında neredeyse hepsiyle. Depresyon, kaygı bozuklukları, borderline patolojiler ve uyum sorunlarında duygu düzenleme temel bir yer teşkil ettiği gibi, diğer psikiyatrik sorunların ele alınmasında duygu düzenleme becerileri oldukça iyileştirici rol oynar.

Duygu Düzenleme Öğrenebilen Birşey mi?

Neden olmasın? Hepimizin doğuştan gelen bir düzenleme becerimiz var ve bu sebeple bazıları duygularını kolay yönetebilirken bazıları daha çok zorluk çeker. Fakat nihayetinde duygu düzenleme için öğrenilebilecek birçok teknik psikoterapi araştırmalarında olumlu sonuç vermektedir.

Duygu Düzenlemede Kullanılan Teknikler Neler?

Aslında sayılamayacak kadar çok teknik var. Fiziksel egzersiz, duyguyu kabul etme, dikkat dağıtma, duygulara yapılan yorumları daha uygun şekilde yorumlama, gevşeme teknikleri, yoga benzeri birçok teknik duygu düzenlemede olumlu sonuçlar veriyor.
Duygu Düzenlemeyi Öğrenmek için Psikolojik Bir Sorunum Olması Gerekiyor mu?
Hayır gerekmiyor. Halihazırda duygularınızı genellikle iyi düzenliyor olabilirsiniz ama çağımızın beklentisi yüksek ve bol koşturmacalı hayatında ekstra tekniklere başvurmak önleyici ruh sağlığı açısından çok kıymetli. O yüzden zaten bu konu başlığını Sağlıklı Yaşam Danışmanlığının altında değerlendiriyoruz.

“Herkesin duygu düzenleme tekniklerini öğrenmek için en az üç iyi sebebi vardır.”

Paylaşmak ister misiniz?