Müge Sargın
Müge SargınKurucu & Psikoterapist

Kendini keşfetmek bir yolculuktur.

Yolculuğunuzda size eşlik etmek isterim.

Ben Kimim?

Ege Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum, klinik psikoloji alanında yüksek lisans derecemi Hacettepe Üniversitesinden aldım. Eğitim süpervizyonlarımı Hacettepe Üniversitesi hastanesi psikiyatri servisinde ve üniversitenin mediko sosyal merkezinde tamamladım. Klinik Psikolog olarak 12 yıllık deneyime sahibim. Çeşitli merkezlerde psikoterapist olarak çalıştım ve 2015 Ocak ayından itibaren kurucusu olduğum Janus Psikoloji’de çalışmalarıma devam ediyorum. Özellikle panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, performans kaygısı, sosyal fobi gibi kaygı bozukluklarının, öfke kontrol güçlüklerinin, depresyon ve travmaların kısa süreli terapi yöntemleriyle tedavisine odaklanmaktayım. Son dönem obezite ve kilo verme zorluklarıyla yapılandırılmış kısa süreli bir yöntem kullanarak çalışmalar yapmaktayım.

Terapilerimde en çok bilişsel davranışçı terapi yaklaşımını kullanmakla birlikte; farkındalık temelli bilişsel terapiler, gestalt terapi, kısa psikodinamik terapiler, şema terapi, EMDR, çözüm odaklı terapiler, hipnoterapi, sanat terapisi ve stratejik aile terapileri gibi birçok farklı psikoterapi ekolünde de eğitim aldım.

Klinik değerlendirme testlerinden Rorschach, TAT, MMPI ve Nöropsikolojik Test bataryalarının sertifikasyonlu uygulayıcısıyım.

Psikoterapist olarak klinik çalışmalarımın yanısıra 2004 yılından itibaren kurumsal danışmanlık çalışmalarıma devam ediyorum. SHL, Philip Morris ve Koç Grubunda danışman olarak çalıştım, çok sayıda uluslararası şirkete bağımsız danışman ve koç olarak hizmet verdim. Halen kurumlara performans değerlendirme, yetkinlik sistemleri ve yetenek yönetimi gibi alanlarda danışmanlık yapıyorum ve iletişim ve müzakere teknikleri başta olmak üzere çeşitli konularda eğitimler veriyorum.

Performans geliştirme çalışmalarıma sadece kurumsal hayatta değil, kendisi de konservatuar mezunu bir müzisyen olarak yaratıcı sanatlar ve spor alanlarında da devam ediyorum. Sanatçılarla yürüttüğüm performans geliştirme çalışmalarımın yanısıra 2011-2012 sezonunda Samsunspor Kulübü altyapısında psikolog ve performans koçu olarak hizmet verdim, halen sporcularla bireysel performans geliştirme çalışmalarını sürdürüyorum.

OPQ, 16 PF, Motivasyonel eğitimler, Mesleki Seçimler Envanterleri gibi birçok kurumsal değerlendirme aracının yetkili uygulayıcısı ve eğitim danışmanıyım.

Son bir yıldır ise Üsküdar Üniversitesi psikoloji yüksek lisans öğrencilerine bilişsel davranışçı terapiler dersini vermekteyim.

Paylaşmak ister misiniz?

Son Yazılar

Aileler ve Yakınlar için Depresyon El Kitabı

Depresyonda olan birinin yakını olmak gerçekten zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Hastanın yakınları durumu daha da kötüleştirecek yanlış bir şeyler söylemekten korkabilirler. Hele hele kişi hayatın anlamsızlığına ya da intihara dair sözler etmeye başlarlarsa, [...]

Depresyondaki Birine Nasıl Yardım Edersiniz?

Bu yazı daha önce Posta gazetesinde yayınlanmıştır. Depresyonda olan birinin yakını olmak gerçekten zor ve kafa karıştırıcı bir durumdur. Sevdiğiniz kişinin süregiden mutsuzluğu bir süre sonra sizi de üzgün, yorgun ve tükenmiş hissettirir. Diğer yandan, [...]

Psikoterapi Bir Çeşit Sohbet midir?

Bu yazı daha önce NTV ve Milliyet gazetelerinde yayınlanmıştır. Günümüzde artık psikoterapiye karşı önyargılar kırılmaya başlasa da, halen terapinin ne olduğuna dair bazı yanlış anlamalar mevcut. Janus Psikoloji’nin kurucusu Klinik Psikolog Müge Sargın, psikoterapinin aile [...]

Kayıp ve Yas

Bu yazı daha önce NTV ve Posta gazetelerinde yayınlanmıştır. Hayatta en zorlandığımız olayların başında ayrılıklar ve kayıplar geliyor. Klinik Psikolog Müge Sargın kayıp sonrasında gelişen yasın acısıyla nasıl baş edebileceğimize dair ipuçlarını kaleme aldı. Bir [...]